451195-2017 - ResultatSverige-Linköping: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbrukningsmaterial till disk- och steriliseringsprocesser.
Referensnummer: UC-2015-311
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tillgodose Region Östergötlands enheter med förbrukningsmateriel nödvändiga vid disk- och steriliseringsprocesser.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Samtliga delar
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien, 33198200 Steriliseringspåsar eller -förpackningar av papper
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
— Autoklavtejp med indikator;
— Autoklavtejp utan indikator;
— Autoklavtest;
— Fuktpapper;
— Gallerpapper;
— Indikator för ångsterilisering;
— Indikatortejp för plasmasterilisering;
— Instrumentskydd utan plastficka för sterilisering med mättad vattenånga;
— Instrumentskydd med plastficka för sterilisering med mättad vattenånga;
— Kassett Sterrad för lågtemperatursterilisering i väteperoxid;
— Packskynken typ SMS för ångsterilisering/plasmasterilisering;
— Packskynken för ångsterilisering;
— Sterilemballage påse/rulle, papper/plast, för ångsterilisering;
— Sterilemballage påse/rulle för lågtemperatursterillisering;
— Sterilemballage nonwovenpåse för ångsterilisering.