451227-2018 - ÄndringSverige-Halmstad: Livsmedel, drycker, tobak o d
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ägg - Livsmedel
Referensnummer: KS 2018/00353
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inköp och leverans av färska ägg till kommunens enheter.
Upphandlingen är uppdelad i två delar, en konventionell del och en ekologisk del. Det går bra att lämna anbud på en del eller på båda delarna.
Leveranserna ska ske till kommunens samordnade varudistribution som sedan samordnar med andra leveranser för vidare distribution till respektive enhet. Leverantören ska kunna leverera till Halmstads kommuns samordnade varudistribution varje vardag.