451349-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Blomsteruppsättningar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Buketter, snittblommor arrangemang m.m.
Referensnummer: GNU 2023/62
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03121210 Blomsteruppsättningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Buketter, snittblommor arrangemang m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 550 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03121210 Blomsteruppsättningar, 03121200 Snittblommor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen, Buketter, snittblommor arrangemang avser Buketter, snittblommor, arrangemang, krukväxter, sorgbuketter och begravningskransar hem, Lugnet i Falun AB och Hushagens Fastighets AB till ett uppskattat värde av 5 500 000 kr.
Borlänge: ca 500 000 kr /år
Falun: ca 500 000 kr /år
Avesta: ca 175 000kr/år
Lugnet: ca 40 000kr/år
Ludvika: ca150 000kr/år
VBU: ca 45 000kr/år
Hushagen: ca 10 000kr/år