451484-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom regional tillväxt och utveckling.
Referensnummer: 17RS6470
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för kvalificerade konsulttjänster till Region Örebro län inom Förvaltningen för Regional utveckling som har ansvaret för att samordna det regionala utvecklingsarbetet i Örebro län.
Ett regionalt utvecklingsarbete kräver fortlöpande underlag och stöd i utvecklingsarbetets alla faser vilka är; analys, utformning, genomförande och utvärdering.
Upphandlingsobjekt:
Denna upphandling avser ramavtal för kvalificerade konsulttjänster till Region Örebro län inom Förvaltningen för Regional utveckling.
Beskrivning av objektet finns i Krav på varan/tjänsten och Mall för upphandlingskontrakt. Det totala värdet för ingående tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl option beräknas uppgå till ca 2,5 MSEK kr baserat på 2016 års inköpsvolymer.
Regionen lämnar ingen garanti gällande volymer eller värden då dessa båda kan understiga eller överstiga angivna fakta. Leverantören ska leverera det verkliga behovet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79313000 Resultatuppföljning, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79421200 Projektutformning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen