451493-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uddevalla: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster för Uddevalla kommun.
Referensnummer: KS 2017/539
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uddevalla kommun genomför samordnad upphandling av revisionstjänster för kommunens revisorer och deras uppdrag mot kommun, koncernföretag och andra verksamheter som de är satta att granska. kommunen inbjuder härmed till lämna anbud enligt detta förfrågningsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79210000 Redovisning och revision, 79212000 Revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uddevalla kommun och kommunens övriga verksamheter i form av aktiebolag och stiftelser bjuder nu in till anbudsgivning gällande såväl grundläggande som fördjupad granskning genom sakkunnigt biträde till kommunens revisorer och till lekmannarevisorerna i kommunens aktiebolag samt på yrkesrevisorer till kommunens bolag och stiftelser enligt uppdragsbeskrivning i detta förfrågningsunderlag.
Allmänt:
Syfte:
Upphandlingens syfte är att få till stånd ramavtal med flera leverantörer som kan tillgodose kommunens löpande behov av revsionstjänster fördelat på tre anbudområden; ”Grundläggande granskning och administrativ service”, ”Revision av kommunala företag” och ”Fördjupad granskning” under avtalsperioden.
Detaljerad beskrivning och omfattning framgår av bilaga 3, Kravspecifikation.
Upphandlande myndighet:
Upphandlande myndighet i denna upphandling är:
Uddevalla kommun, org.nr 212000-1397.
Övriga organisationer, bolag, stiftelser och donationsfonder som omfattas av upphandlingen/är avropsberättigade:
Uddevalla Utvecklings AB, org. nr 556046-3506,
Uddevalla Energi AB, org. nr 556036-6170,
Uddevalla Energi Elnät AB, org. nr 556762-5628 (Dotterbolag, Uddevalla Energi AB),
Uddevalla Energi Värme AB, org. nr 556762-7814 (Db Uddevalla Energi AB),
Uddevalla Kraft AB, org. nr 556010-7004 (Db Uddevalla Energi AB),
Bohusgas AB, org.nr 556795-3061 (Db Uddevalla Energi AB),
Uddevalla Hamnterminal AB, org. nr 556064-2745,
Swan Falk Shipping AB, org. nr 556038-9172 (Db Uddevalla Hamnterminal AB),
Uddevalla Omnibus AB, org. nr 556064-6969,
Uddevalla Turism AB, org. nr 556023-9245,
Stiftelsen Ljungskilehem, org. nr 858500-1285,
Bostadsstiftelsen Uddevallahem, org. nr 858500-2366,
Uddevallahem Holding AB, org. nr 559020-2601 (db till Uddevallahem),
Uddevallahem Sundberg AB, org. nr 556268-344 (db till Uddevallahem Holding AB),
Uddevallahem Bastionen AB, org. nr 559060-7023 (db till Uddevallahem Holding AB,
Boföreningen Kurveröd, Kooperativ Hyresrättsförening 716444-6309,
HSB Norra Bohusläns Stiftelse Jakobsberg i Uddevalla, org. nr 858500-4057,
Lostif Fastighet AB, org. nr 556819-5258, (db till Stiftelsen Jakobsberg),
Gustafsbergsstiftelsen, org nr 858500-0667,
Uddevalla Vatten AB, org nr 556901-9655,
Västvatten AB (UA kommun 53 %), org. nr 556901-9622,
Färgelanda Vatten AB, org. nr 556901-9630,
Munkedal Vatten AB, org. nr 556901-9648,
Sotenäs Vatten AB, 559084-8064,
Räddningstjänstförbundet Mitt Bohuslän (UA kommun 64,15 %), 222000-2808.
Donationsfonder: Samfond 6, Stiftelsen Hemmet för gamla och sjuka i Uddevalla donationer och gåvomedel, Stiftelsen Nils Nordlings minne.
Dessa benämns gemensamt som ”Kommunen” i förfrågningsunderlaget.
Avtalsperiod:
Ramavtalet beräknas gälla från och med 1.4.2018–31.3.2022.
Grund för tilldelning:
Tilldelning sker till de anbud som bedöms vara ekonomiskt mest fördelaktiga.