451566-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling projektledare inom service- och industrirobotik.
Referensnummer: 2017/2423
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Högskolan avser att upphandla en konsult att verka som projektledare inom framförallt industri- och servicerobotik. Uppdraget innebär att initiera och driva olika teknikutvecklingsprojekt i nära samarbete med externa aktörer.
Robotdalen är ett projekt som drivs av Mälardalens högskola inom ramen för Vinnovas Vinnväxt program.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen