Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Saffransgatan - Nybyggnad av hyresrätter
Referensnummer: FBU 2018-0103 (2)
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar nybyggnad av 42 lägenheter i en huskropp med en BOA om 2 020 m2 och en BTA om 3 860 m2 i Gårdsten, nordöstra Göteborg.. Huset utförs med betongstomme, stålpelare i fasad och plattbärlag samt utfackningsväggar med tegelfasad.
Entreprenaden genomförs som en utförandeentreprenad och kommer efter färdigställande att lämnas över till Gårdstensbostäder AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen