451725-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Konsulttjänster för transportsystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samverkans- och innovationsledning
Referensnummer: V-2018-0752
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311200 Konsulttjänster för transportsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
InfraSweden2030 är ett strategiskt innovationsprogram med programkontor på ABE-skolan på KTH. Programmets vision är att år 2030 ska Sverige ha en konkurrenskraftig sektor inom transportinfrastruktur för att få till stånd klimatneutrala transporter som möter samhällets ekonomiska och sociala utmaningar.
För samverkans- och innovationsledning är avsikten att upphandla externt konsultstöd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Programmet samlar intresserade aktörer från myndighet, näringsliv och akademi en öppen process för att i samverkan genomföra en nationell forsknings- och innovationskraftsamling.
Programarbetet på operativ nivå genomförs av programkontor, ledningsgrupp och fokusområdesgrupper. På programkontoret på KTH finns funktionerna programchef, verksamhetskoordinering, kommunikation och administration. Ledningsgruppen består av medlemmar från olika områden inom branschen som näringsliv, myndighet och akademi. I ledningsgruppen ingår också fokusområdesledarna.
Eftersom programmets mål är att få fram innovationer i samverkan är kunskap om vilka processer som leder dit av stor vikt. Därför behövs samverkans- och innovationsledare med god kännedom om transportinfrastrukturområdet i många av programmets aktiviteter.
För samverkans- och innovationsledning är avsikten att upphandla externt konsultstöd. Det är detta stöd som upphandlingen avser.