451745-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Programhandling upprustning av Klaratunneln.
Referensnummer: T2017-02577
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I uppdraget ingår att utreda och ta fram lämpliga åtgärdsförslag för en upprustning av Klaratunneln. Åtgärdsförslagen ska avse att förlänga tunnelns funktion 50 år avseende dess konstruktion och 30 år gällande installation, samt uppfylla de lagkrav som ställs på en tunnel av Klaratunnels karaktär.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen