Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötselentreprenad Genarp, Torn, Väster och Östra Torn/Linero.
Referensnummer: 17/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser parkskötsel av stadsdelarna Genarp, Torn, Väster och Östra Torn/Linero i Lunds kommun under 3 år med möjlighet till option ett år i taget efter avtalstidens utgång, dock maximalt 2 år.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Skötselentreprenad Genarp
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 77300000 Trädgårdstjänster, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77313000 Parkskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Skötsel av totalt 240 488 m² parkmark.
Skötselentrepreand Torn
Del nr: 2
Skötsel av totalt 895 680 m² parkmark.
Skötselentreprenad Väster
Del nr: 3
Skötsel av totalt 647 354 m² parkmark.
Skötselentreprenad Östra Torn-Linero
Del nr: 4
Skötsel av 1 797 820 m² parkmark.