451788-2017 - ResultatSverige-Skellefteå: Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gestaltningsuppdrag kulturhus Skellefteå-Exteriört.
Referensnummer: UH-2017-122
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun bjuder nu in till en upphandling gällande konst till det kommande kulturhuset – Exteriört.
Konsten ska givetvis förhålla sig till byggnadens arkitektur och bidra till en visuellt attraktiv miljö. Men den ska även förstärka varumärket och den värdegrund som kulturhuset kommer att vila på.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konstnärlig gestaltning.