451814-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Översättartjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Översättningstjänster för Ekot radio sweden
Referensnummer: SR 2127
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79530000 Översättartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio avser att upphandla översättningstjänster och språklig granskning av texter för Ekot Radio Sweden.
Sveriges Radios innehåll på främmande språk vänder sig främst till en icke svensktalande och nyanländ publik som är i behov av nyheter, information i det svenska samhället.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen