451824-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Film- och videoproduktion
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling filmtjänster – 2 anbudsområden.
Referensnummer: 21725/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92111000 Film- och videoproduktion
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska institutet (SI) inbjuder er till anbudsgivning i ramavtalsupphandling av filmtjänster inom två olika anbudsområden för SI.
Anbudsområde 1 – Hantering av redan producerad film rör hanteringen av redan producerad film och är indelat i två (2) kategorier:
Kategori 1 – Framtagning av digitala filmkopior, ”DCP”,
Kategori 2 – Framställning av Blu-ray och nedladdning av filmfiler.
Anbudsområde 2 – Översättning och textning av film består av en (1) kategori:
Kategori 3 – Översättning och textning av film.
Anbudsområdena och de kategorier som ingår i respektive anbudsområde kommer att prövas och utvärderas var för sig och tilldelning av ramavtal sker för respektive anbudsområde. Det är möjligt att lämna anbud på ett eller båda anbudsområdena.
De upphandlingskontrakt som tilldelas på anbudsområdena är i form av ramavtal för en total avtalstid om högst fyra (4) år. Avropen kommer att ske genom den nya avropsformen, delvis förnyad konkurrensutsättning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79530000 Översättartjänster, 92100000 Film- och videotjänster, 92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 1 – Hantering av redan producerad film,
Anbudsområde 2 – Översättning och textning av film.