451830-2020 - ÄndringSverige-Linköping: Tolktjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och skrivtolkning
Referensnummer: LiU-2020-01217
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tolktjänster (teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och skrivtolkning) för studenter/doktorander/föreläsare vid Linköpings universitet på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå.
Beskrivning av upphandlingsföremålet
Upphandlingen omfattar tolktjänster (teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och skrivtolkning) för studenter/doktorander/föreläsare vid Linköpings universitet på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Uppdraget innebär tolkning vid föreläsningar, seminarier, laborationer, exkursioner, grupparbeten, studiebesök, examinationer, verksamhetsförlagd utbildning (VFU) samt vid undervisning som sker via digitala plattformar. I uppdraget kan också ingå att tolka vid t.ex. offentliga föreläsningar och evenemang som arrangeras av Linköpings universitet. Mer information om uppdraget finns att läsa i kapitel 3.