Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultuppdrag för genomförande av Vattenvårdsprogram Kävlingeån, del av etapp II, samt etapp III.
Referensnummer: 17/67
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90712000 Miljöplanering
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsultuppdraget omfattar framtagande av lämpliga objekt och underlag för anläggning och restaurering av dammar och våtmarker, restaurering av vattendrag, genomförande av rekreationsstråk m.fl. vattenvårdande och rekreationsbefrämjande åtgärder på strategiska platser inom Kävlingeåns avrinningsområde i enlighet med vattenvårdsprogrammets intentioner, samt medverkan vid utförande och uppföljning av anläggningarna.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71322400 Konstruktion av dammar, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 90712400 Strategisk planering för hantering eller bevarande av naturresurser, 90713000 Miljörådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen