2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hyresavtal till Södertälje tingsrätt
Beskrivning: Upphandling av hyresavtal till Södertälje tingsrätt Upphandlingen genomförs med öppet förfarande. Anbudslämnarna använder Domstolsverkets upprättade lokalprogram, rumsfunktionsprogram, generella riktlinjer för domstolslokaler samt hyresavtal för att genomföra detaljprojektering och entreprenadarbeten men också inhämta erforderlinga myndighetstillstånd för att kunna upplåta en lokal genom hyresavtal samt fastighetsförvaltning. För mer information hänvisas till upphandlingsunderlaget i sin helhet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45216112 Byggnation av domstolsbyggnad
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:132893:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning