452077-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Toalettsitsar, toalettlock, toalettskålar och toalettcisterner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av mobila toaletter med service och tillbehör samt köp av Latrintunnor och tillhörande sittring
Referensnummer: 18FMV2842
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44411700 Toalettsitsar, toalettlock, toalettskålar och toalettcisterner
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmaktens förband har behov av att hyra olika modeller av mobila toaletter och duschvagnar främst i samband med övningsverksamhet och olika offentliga evenemang. Dessutom finns behov av att köpa latrintunnor med tillhörande sittringar.
En övning omfattar oftast en volym om ca 10-50 stycken mobila toaletter.
Upphandlingen avser hyra av nedan modeller samt köp av tillhörande artiklar.
Hyra av:
— Standard mobil toalett
— Handikapptoalett
— Duschvagn
— Toalettvagn
— Isolerad toalett
Köp av:
— Latrintunna med lock 30-40L
— Tillhörande sittring
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hyra av mobila toaletter