452091-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningar för elförsörjning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny Station -fs Hjorthagen.
Referensnummer: UH-2017-197
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ellevio planerar att bygga en ny fördelningsstation i Hjorthagen, Stockholm. Byggnationen utförs som en totalentreprenad med följande omfattning:
— Grundläggning för byggnad;
— Byggnad (totalt ca 1 800 m², 5 våningar) inkl all byggnadsnära installationer (solpaneler, värmeåtervinning, hiss, el, vvs, skalskydd, brandskydd);
— 110 kV GIS container utanför byggnad;
— 2 st. transformatorer (110/11 kV), 40 MVA;
— 11 kV distributionsställverk, 40 fack;
— Kontrollanläggning och reläskydd;
— Jordnings- och potentialutjämningssystem;
— Installationer, utcheckning och idrifttagning.
Stationen är lokaliserad inom ”Norra Djurgårdsstaden”, vilket innebär att krav avseende specifika miljörelaterade områden ska följas vid nybyggnationer i området. Det finns dessutom krav på fokus avseende arkitektonisk utformning för denna nya byggnad. Driftsättning av den nya fördelningsstationen är planerad till andra kvartalet 2020.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315300 Anläggningar för elförsörjning, 31214000 Ställverk, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 31170000 Transformatorer, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— 2 st transformatorer (110/11 kV), 40 MVA;