452098-2024 - Resultat
Sverige – IT-tjänster – IT-drift 2023, område Större
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelIT-drift 2023, område Större
BeskrivningStatens inköpscentral vid Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbudsansökan i upphandlingen av ramavtal IT-drift, område Större. Upphandlingen omfattar IT-tjänster inom följande sju tjänsteblock: 1. Datacentertjänster 2. Publika molntjänster 3. Nätverk och kommunikation 4. Hårdvara som tjänst 5. Applikationsåtagande 6. Säkerhetstjänster 7. Service Desk
Föregående meddelande544582-2023
Intern identifierare23.3-10639-2023
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72222300 IT-tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelUtvärdering Leveranskvalitet
BeskrivningFör att erhålla poäng för kvalitet kunde anbudsgivaren inkomma med maximalt fem (5) bilagor med uppgifter om uppdrag som styrker kvalitet i leveranser gällande uppdragets art och komplexitet. Uppgifterna lämnades i bilaga Kvalitet i leveranser. Anbudsgivaren fyllde i uppgifter för de delar som är utförda inom uppdraget i bilaga Kvalitet i leveranser. Utöver detta skulle varje uppdrag bedömas utifrån uppdragets art och komplexitet av kunden genom en bedömning av upplevd kvalitet i leveransen. Poäng kunde erhållas i två steg: 1. Anbudsgivarens angivna uppgifter kunde per uppdrag maximalt ge 60 poäng (se vidare under punkt Tilldelningskriterium Leveranskvalitet) 2. Kundens bedömning kunde maximalt ge 4 poäng per fråga (se vidare nedan) Mervärdespoäng för leveranskvalitet per uppdrag beräknas som (1.Anbudsgivarens angivna uppgifter) gånger (2. Kundens bedömning). Maximalt kan (60) gånger (4) = 240 poäng erhållas per uppdrag för varje bilaga Kvalitet i leveranser som anbudsgivaren kommer in med. För samtliga fem (5) bilagor kunde alltså anbudsgivaren maximalt erhålla (5 bilagor) gånger (240 poäng) = 1200 mervärdespoäng Kunden hade svarsalternativ som ska motsvara kundens upplevda kvalitet av leveransen. Ett (1) svarsalternativ per fråga ska anges i bilaga Kvalitet i leveranser. Om fler alternativ än ett (1) har angivits kommer det alternativ som ger lägst poäng att användas vid utvärderingen. Om inget alternativ fyllts i tilldelas noll (0) poäng för frågan. Beräkning av poäng av kundens svar Modellen bygger på att det genomsnittliga värdet från samtliga kundsvar räknas fram. Detta görs genom att poängen för samtliga svar summeras och divideras sedan med 4 som är antalet frågor. Därefter multipliceras poängen för anbudsgivaren angivna uppgifter med poängen för kundens bedömningar. Resultatet avrundas till två decimaler och utgör uppdragets poäng. Varje uppdrags poäng summeras sedan till ett mervärdespoäng. Mervärdespoängen används vid framtagning av jämförelsesumman. Exempel: Anbudsgivaren egna svar fick 38 poäng. Kundens bedömning fick 2,5 poäng enligt nedan. • Bedömning 1 ger 3 mervärdespoäng • Bedömning 2 ger 4 mervärdespoäng • Bedömning 3 ger 3 mervärdespoäng • Bedömning 4 ger 0 mervärdespoäng Kundens bedömning summeras: 3+4+3+0=10. Genomsnittligt värde: 10/4=2,5 38 x 2,5 = 95 poäng för uppdraget. För ytterligare information se upphandlingsdokument.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelUtvärdering Pris
BeskrivningAnbudsgivaren ska prissätta följande tre konsulttjänster i avsnitt Tilldelningskriterium - Pris: 1. Lösningsarkitekt, kompetensnivå 4 2. Cybersäkerhetsspecialist, kompetensnivå 4 3. Projektledare, kompetensnivå 4 Priserna för varje konsulttjänst summeras ihop till ett totalpris. Totalpriset omvandlas till prispoäng med hjälp en pristrappa för pris enligt nedan. Prispoängen används vid framtagning av jämförelsesumman.
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelKravspecifikation IT-drift större
BeskrivningUpphandlingen omfattar IT-tjänster inom följande sju tjänsteblock: 1. Datacentertjänster 2. Publika molntjänster 3. Nätverk och kommunikation 4. Hårdvara som tjänst 5. Applikationsåtagande 6. Säkerhetstjänster 7. Service Desk
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelAdministrativa förutsättningar och krav