452125-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Socialvård och tillhörande tjänster – Personlig assistans
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelPersonlig assistans
BeskrivningTyresö kommun upphandlar utförande av personlig assistans enligt LASS, Socialförsäkringsbalken (2010:110), och LSS, Lagen om stöd och service, 9 § 2 p. Denna upphandling omfattar de brukare som inte kan eller vill välja utförare av personlig assistans enligt 9:2 § LSS eller assistansersättning enligt SFB 2010:110. Uppdraget omfattar de brukare som idag har personlig assistans samt de brukare som framöver väljer beställaren som utförare av personlig assistans.
Intern identifierareKSUH/2024:91
Typ av förfarandeAnnat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste känneteckenEnstegsupphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 85144100 Patientvård i hemmet, 85310000 Socialt arbete, 85311200 Social omsorg för handikappade, 85312400 Annan omsorg än den som tillhandahålls av boendeinstitutioner, 85320000 Socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000