452160-2018 - ResultatSverige-Kalmar: Revision
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av revisionstjänst till Kalmar Kommunbolag AB och de majoritetsägda dotterbolagen
Referensnummer: 2018-24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet är att tillgodose Kalmar Kommunbolag AB och dess majoritetsägda dotterbolags behov av att revisionstjänst. Genomförs med god revisionssed och utifrån gällande lagar, förordningar och anvisningar.
Uppdraget omfattar följande:
— Lagstadgad revision (omfattar även koncernredovisning) samt rådgivning och frågor som utgör ett naturligt led i revisionsuppdraget.
— Löpande granskning (förvaltningsrevision).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79210000 Redovisning och revision, 79212100 Finansiell revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen