452193-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Landvetter: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekter, region söder GOT, MMX och RNB.
Referensnummer: SDA 2017-01557
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedavia driver projekt med varierande komplexitet inom arkitektur. Uppdragen kan beröra områden exempelvis masterplaner, stadsplaneutveckling, löpande ny-, till- och ombyggnadsprojekt samt inredning etc. Omfattning av uppdraget specificeras i samband med avrop av uppdraget.
Yrkesroller inom följande kategorier efterfrågas:
— Arkitektur,
— Inredningsarkitektur,
— Landskapsarkitektur,
— Ljusdesign,
— Tillgänglighetskonsulting,
— Visualisering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen