452205-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: VA-arbeten
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av VA-anläggningar.
Referensnummer: 17/144
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45332200 VA-arbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställarens verksamhet:
Bakgrund:
Lidingö stad har idag avtal med en entreprenör som sköter drift och underhåll av VA-anläggningar. I uppdraget ingår skötsel av ledningar samt underhåll av tryckstegrings- och pumpstationer samt stadens LPS-pumpar, vidare ingår service och utbyten av vattenmätare samt jour och beredskap för vatten- och avloppsverksamheten.
Historiskt har entreprenaden varit värd ca 12-15 MSEK/år, vilket även bedöms vara det framtida värdet. Beställaren garanterar dock ingen särskild storlek på ersättning.
Omfattning:
Upphandlingen omfattar drift (tillsyn, skötsel) och underhåll av Lidingö stads VA-verksamhet. Dvs. ledningsnät, tryckstegringstationer samt avloppspumpstationer som är översiktligt beskrivet nedan.
Befolkningsmängd ca 47 000 inv.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lidingö Stad har idag avtal med en entreprenör som sköter drift och underhåll av VA-anläggningar. I uppdraget ingår skötsel av ledningar samt underhåll av tryckstegrings- och pumpstationer samt stadens LPS-pumpar, vidare ingår service och utbyten av vattenmätare samt jour och beredskap för vatten- och avloppsverksamheten.
Upphandlingen omfattar drift (tillsyn, skötsel) och underhåll av Lidingö Stads VA-verksamhet. Dvs. ledningsnät, tryckstegringstationer samt avloppspumpstationer som är översiktligt beskrivet nedan.
Lidingö Stad ledningsnätsanläggningar som översiktligt består av:
— Vattenledningar ca: 212 km,
— Servisventiler ca: 6 700 st,
— Vattenmätare ca: 7 500 st,
— Avstängningsventiler ca: 2 500 st,
— Luftningsventiler ca: 160 st,
— Tryckstegringstationer 3 st,
— Vattentorn 3 st,
— Spillvattenledningar självfall ca: 160 km,
— Spillvattenledningar trycksatta ca: 27 km,
— Nedstigningsbrunnar spillvatten ca: 3 700 st,
— Rens/tillsynsbrunnar spillvatten ca: 4 900 st,
— Spillvattenpumpstationer 43 st (Varav 1 st på Storholmen),
— Dagvattenledningar ca: 201 km,
— Nedstigningsbrunnar dagvatten ca: 3 800 st,
— Rens/tillsynsbrunnar dagvatten ca: 2 300 st,
— Dagvattenpumpstationer 5 st,
— Dagvattendammar 7 st,
— Bergtunnlar för dagvatten 3.100 m varav bergtunnlar med VA-ledningar 700 m,
— LTA-pumpar med driftansvar 170 st.
Entreprenaden kommer att ersättas dels med fast ersättning för definierade åtgärder samt med rörlig ersättning för tillkommande avropade åtgärder.