452239-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Nybyggnation Kortedala Torg.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Objektet avser nybyggnad av en huskropp om 16 våningar samt markarbeten på fastigheterna Kortedala 134:7, Kortedala 134:6 och Kortedala 134:2.
Totalt är det 75 st. lägenheter med en total bostadsyta (BOA) på 3 633 m² samt utrymmen för förråd, teknik m.m. Total BTA är ca 5 600 m². Vid Kalendervägen skall ett hus rivas samt markparkering ska byggas.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45000000 Anläggningsarbete, 45111100 Rivning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45332200 VA-arbeten
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner