2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsultjänst för diarieföringssystemet Public
Beskrivning: Arbetsmiljöverket använder för närvarade Public som diarieföringssystem. Det är enbart Tietoevery som är behöriga att genomföra uppdateringar i systemet. Nuvarande avtal med Tietoevery löper ut 14 november 2026. Arbetsmiljöverket kommer att konkurrensutsätta diarieföringssystem under 2027. Eftersom det tar tid att upphandla och implementera ett nytt diarieföringssystem har Arbetsmiljöverket ett fortsatt behov av Tietoevrys tjänster.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ContractAwardProject:197:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Option på avtalsförlängning för max 12 månader vid det fall att nytt diarieföringssystem inte har införts.