Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkartjänster - Bygg
Referensnummer: 23/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose beställarens behov av underhålls- och byggnadsarbeten på beställarens fastighetsbestånd. I avtalet ingår de mest vanliga förekommande arbetena inom branschen. Uppdragen kan bestå av t.ex. renovering av befintliga byggnader, fuktskador, fönster- och dörrbyten, takarbeten, fasadbyten, underhållsarbeten samt vissa akuta arbeten vid vattenskador. Köksförnyelse samt köksarbeten vattenskador.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45261900 Reparation och underhåll av tak, 45261910 Takreparation, 45262690 Renovering av byggnader, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45421130 Montering av dörrar och fönster, 45443000 Fasadarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen