452303-2018 - ResultatSverige-Nyköping: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av mat mellan tillagningskök och mottagningskök
Referensnummer: KK18/275
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyköpings kommun inbjuder till anbudsgivning i upphandling avseende transport av måltider.
Uppdraget omfattar transport av värmeboxar och plastbackar med lock innehållande varma måltider, kylda livsmedel och skafferivaror. Transport sker från tillagningsköket Mariebergsgården och tillagningsköket på Tennishallen (Fruängskällans äldreboende) till angiven adress och avlastningsplats. Returgods från leveransplats till tillagningsköken ingår också i uppdraget.
Från Mariebergsgården sker leverans 365 dagar/år och 2 gånger per dag (lunch och middag) enligt anvisade tider.
Från Tennishallen sker leverans ca 150 dagar per år, d.v.s. måndag till torsdag under skoltid (middag) enligt anvisad tid.
Uppdraget avser även transport av kylda matlådor som levereras från tillagningsköket på Mariebergsgården till hemmaboende i Nyköpings kommun med omnejd.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen