452423-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Farmaceutiska tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänst avseende beredskapslager på apotek
Referensnummer: 2.7-23739/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85149000 Farmaceutiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Socialstyrelsen har genom ett regeringsbeslut fått i uppdrag att säkerställa nationell försörjning av vissa
Bestämda antidoter, vacciner och immunglobuliner dygnet runt årets alla dagar. Anledningen till uppdraget är att de antidoter, vacciner och immunglobuliner som uppdraget omfattar är sällan använda samt har höga inköpspriser så att inget sjukhus skulle ha möjlighet att lagerhålla dessa läkemedel.
Socialstyrelsens mål med upphandlingen är att uppfylla ovan angivet regeringsuppdrag för att svenska sjukhus ska ha en säker försörjning av vissa antidoter, vacciner och immunglobuliner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Socialstyrelsen avser teckna avtal med en (1) leverantör som ska ansvara för hela tjänstens utförande. Tjänsten omfattar inköp, lagerhållning och eventuell kassation av de läkemedel som ingår i sortimentslistan, vilka är antidoter mot giftormsbett (ormserum), antidoter mot vissa förgiftningar och vissa immunglobuliner. Tjänsten innefattar även leverans av läkemedlen till beställare runt om i Sverige dygnet runt, årets alla dagar. Vidare omfattar tjänsten ansökningar om beredskapslicenser och förnyelse av dessa för de läkemedel som inte är godkända av Läkemedelsverket. Licensansökningarna anmäls i Läkemedelsverkets webbverktyg för licenser.
Mottagning och omhändertagning av returnerade läkemedel från beställare ingår också i tjänsten.