45243-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Militära försvarstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RM12 Ramavtal flygteknisk utbildning
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser upphandling av utbildning rörande Okulärbesiktning av RM12, putsning (slipning) enligt gällande föreskrifter, samt felsökning RM12 enligt gällande föreskrifter.Denna upphandling rör FMTS behov av utbildningar för flygmotorn RM12. Utbildningarna ska hållas för tekniker från Sverige, samt personal från andra länder som har JAS 39 Gripen.RM12 är en militär jetmotor med efterbrännkammare som utgör framdrivningskälla för JAS 39 Gripen. Leverantör av RM12 är GKN i Trollhättan. Bakgrunden är att GKN (tidigare Volvo Aero) har vidareutvecklat flygmotorn GE404 till RM12. GE404 är byggd för flygande system med tvåmotorprestanda till att klara kraven för enmotorprestanda, RM12. Värdet för inledande beställningen är ca 5,9 Mkr, optionsvärde ca 4,4 Mkr.Giltighetstid för ramavtalet avses vara 4 år 2023-01-01-2026-12-31 med möjlighet till förlängning ytterligare via option 3 år, dvs sammanlagt 7 år. Angivna värdena i positionerna avser totala värdet för hela avtalsperioden på 7 år. FMV hanterar upphandlingen på ombudsnivå 3 enligt överenskommelse med Försvarsmakten.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
75221000 Militära försvarstjänster, 75221000 Militära försvarstjänster
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 9 400 000,00 SEK
exkl. moms