452436-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
CTG med kringutrustning och tillbehör.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Östergötlands län.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
CTG-apparat med kringutrustning och tillbehör till förlossning och antenatal vård.
Utrustningen bör innefatta den senaste tekniken och ska kunna anslutas mot arkiveringssystemet Milou.
Utrustningen kommer att användas av barnmorskor och läkare i antenatal övervakning av både fostret hos gravida kvinnor och den gravida kvinnan samt samma funktioner under förlossning.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33100000 Medicinsk utrustning, 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning, 33123230 Kardiografer, 33195000 Patientövervakningssystem
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner