452462-2018 - ResultatSverige-Härnösand: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt- och textilservice
Referensnummer: 17RS4302
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tvätt- och textilservice till verksamheter inom Landstinget Västernorrland.
Det aktuella sortiment består i huvudsak av bädd- och badtextilier, patientkläder, personalkläder, arbetskläder för operation samt vissa övriga artiklar.
Landstinget har för avsikt att teckna avtal med en leverantör för hela uppdraget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen