452476-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Strömstad: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Deponi
Referensnummer: TN/2023-0454
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar deponering av utsorterat avfall från hushåll och verksamheter samt krossning och utsortering av deponirester från återvinningsbara fraktioner. Strömstads kommun tar idag emot blandat avfall från hushåll och verksamheter. Avfallet grovsorteras i olika fraktioner på avfallsanläggningen av Beställarens egen personal på återvinningscentralen på Österröd i Strömstad. Deponiresterna omlastas i containers sorterade som deponiavfall, gips, pvc-plast, asbest och ej krossbart avfall.
Upphandlande Myndighet
Upphandlande myndighet är:
Strömstads kommun org.nr. 212000-1405 genom tekniska förvaltningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syfte
Upphandlingen omfattar deponering av utsorterat avfall från hushåll och verksamheter samt krossning och utsortering av deponirester från återvinningsbara fraktioner. Strömstads kommun tar idag emot blandat avfall från hushåll och verksamheter. Avfallet grovsorteras i olika fraktioner på avfallsanläggningen av beställarens egen personal på återvinningscentralen (ÅVC) på Österröd i Strömstad. Deponiresterna omlastas i containers sorterade som deponiavfall, gips, pvc-plast, asbest och ej krossbart avfall.
Den totala mängden deponiavfall uppskattas till cirka 1 650 ton per år fördelat enligt nedan:
Sorterat deponiavfall cirka 1 400 ton/år
Gips cirka 150 ton/år
PVC-plast cirka 20 ton/år
Asbest cirka 30 ton/år
Ej krossbart avfall cirka 50 ton/år
Restprodukter från krossning omhändertas och bekostas av leverantören.
Ovan kvantitet är en indikation på vilka mängder som kan uppstå. Beräknad kvantitet gäller utan förbindelse och kan både över- och underskridas. Beställaren garanterar ingen kvalitet, renhet eller motsvarande av avfallet.
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.
Genomförandet av upphandlingen kan utläsas i denna handling.