See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Persontransporter Botkyrka kommun
Beskrivning: Upphandlingen omfattar schemalagda persontransporter, huvudsakligen till skola och anpassad grundskola inom Botkyrka kommun, som komplement till kommunens egen transport och fordonsservice.
Intern identifierare: KS/2025:00030
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Ytterligare klassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60120000 Taxitjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: B - Externa persontransporter
Beskrivning: Slingläggs och utförs av utföraren. Transporter i huvudsak med destination till och från Botkyrka kommun.
Intern identifierare: B - Externa persontransporter
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: C - Interna persontransporter personbilar
Beskrivning: Avrop av transporter inom kommunens gränser med taxi-/personbilar.
Intern identifierare: C - Interna persontransporter personbilar
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: A-Interna persontransporter specialfordon
Beskrivning: Slingläggs av kommunens Transportservice och utförs i huvudsak inom Botkyrka kommun
Intern identifierare: A-Interna persontransporter specialfordon
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: D - Taxiresor i tjänst
Beskrivning: Omfattar taxitransporter vid tjänsteutövning för anställda inom Botkyrka kommuns olika förvaltningar.
Intern identifierare: D - Taxiresor i tjänst