Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
Den upphandlande myndigheten handlar på andra upphandlande myndigheters vägnar: nej
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Rekvisitionsläkemedel 2017.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västra Götalands län.
Nuts-kodSE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Läkemedel, enligt specifikation i Förfrågningsunderlaget (Anbudsinbjudan och tillhörande bilagor), för VGR:s förvaltningar, kommuner och privata vårdgivare, vilka VGR har avtal med samt betalningsansvar för.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33600000 Läkemedel
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.