452566-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Undervisningsmaterial
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av trävaror till trä- och metallslöjdsundervisning i grund- och gymnasieskolorna i Stockholms stad
Referensnummer: 2.4.2-498/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39162110 Undervisningsmaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
Nedan återges innehållet i upphandlingen i korthet.
- Upphandlingen avser leverans av trävaror till trä- och metallslöjdsundervisning i grund- och gymnasieskolorna i Stockholms stad.
- Samtliga kommunala grund- och gymnasieskolor omfattas av upphandlingen.
- Avtalstiden är 2022-11-01 - 2024-10-31, med möjlighet till förlängning i 1 + 1 år.
- Det totala kontraktsvärdet uppskattas till 5 miljoner kronor per år.
- Utvärderingen av det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet kommer att ske utifrån utvärderingsgrunden pris.
- Utbildningsförvaltningen avser att teckna avtal med två (2) olika leverantörer under förutsättning att giltiga anbud inkommer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39162110 Undervisningsmaterial, 80100000 Grundskoleundervisning, 80200000 Högstadie- och gymnasieundervisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen