452569-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Möbler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler och inredning samt Gardiner
Referensnummer: C 2022-1194
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med leverantörer som under avtalstiden kan tillgodose köparens behov av ett brett, djupt och varierat sortiment inom respektive del. Köparen ska med stor tydlighet kunna navigera bland ett brett urval av produkter som håller hög standard avseende funktion, estetik, kvalitet och hållbarhet.
Del 1 Möbler och inredning
Del 2 Gardiner
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39200000 Inredning, 39515100 Gardiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lärmiljöer (klassrum, grupprum, studieplatser, funktionssalar)
Möbler för skolmiljö
Kontorsmöbler (skrivbord, förvaringsmöbler, hyllsystem, klädkrokar, skrivtavla, anslagstavlor, skärmväggar, besöksbord, stolar, arbetsstolar)
Möbler för konferensrum (konferensbord, ståbord, konferensstolar, skrivtavla)
Möbler för gemensamma utrymmen såsom lunchrum, receptioner, balkonger/terasser/uteplatser m.m. (matbord, stolar, ståbord, soffbord, fåtöljer, soffor, förvaring)
Möbler för arkiv
Snickeriarbeten i samband med speciallösningar
Möbler för lärosalar (bord, stolar, tavelställ/hisstavla, kateder)
Arbetsplatsbelysning (lös armatur)
Möbler för källsortering
Hörsalsmöbler/gradängsittning
Del 2 GardinerGardiner: gardiner, mörkläggningsgardiner, solavskärmning för inomhusbruk av olika slag (exempelvis foliedekor med avskärmande syfte, solskyddsfilm), gardinsömnad, måttagning, uppsättning