Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konstgestaltning Selma Litteraturgatan
Referensnummer: 2022-0767
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 37820000 Konstmaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
Poseidon Bostads AB (Poseidon) i samarbete med Göteborg Konst bjuder in yrkesverksamma konstnärer till upphandling avseende en unik, kontextspecifik och permanent konstgestaltning till Litteraturgatan och Backa Röd, Göteborg.
Installation och slutbesiktning av konstgestaltningen planeras till kvartal 4, 2025.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar, 92311000 Konstverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen