452574-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedelsgrossist
Referensnummer: KS 2022/00294
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inköp och leverans avseende ett brett sortiment av varor inom kolonial, kylt och fryst, enligt bifogad produktspecifikation. Leveranserna ska ske till kommunens samordnade varudistribution som sedan samordnar med andra leveranser för vidare distribution till respektive enhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 15211100 Färska fiskfiléer, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15320000 Frukt- och grönsaksjuicer, 15331100 Färska eller frysta grönsaker, 15500000 Mejeriprodukter, 15555000 Glass och liknande produkter, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15842000 Choklad och sötsaker, 15872200 Kryddor, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen