452631-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Caféer och Vinbar på Stockholm Arlanda Airport
Referensnummer: SDA 2021-00586
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Koncessionshavaren ska bedriva två (2) caféer samt en (1) Vinbar på Stockholm Arlanda Airport Terminal 5 Pir F (Airside).
Caféerna ska ha ett italienskt koncept som erbjuder ett brett soritment av olika varianter av kaffe till både sort och tillagning. Utöver kaffe ska det även serveras andra varma och kalla drycker samt alkoholhaltiga drycker. Koncessionshavaren ska även servera enklare maträtter (kalla och varma) samt diverse smörgåsar, bakverk och snacks. Båda caféerna ska erbjuda take away möjighet.
Vinbaren ska ha en inbjudande loungemiljö som erbjuder kunder ett stort och blandat sortiment av olika viner samt en barmeny med andra drycker, tilltugg och lättare mat.
För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 38 468 212,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55400000 Dryckesservering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen