45268-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Landvetter: Tjänster för drift av anläggning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och förvaltning av Swedavias IT Nätverk
Referensnummer: SDA 2019-00440
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79993100 Tjänster för drift av anläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Denna upphandling omfattar tjänsteleverans av drift, förvaltning, nyetablering och support av Swedaviaägt nätverk, inklusive säkerhetsenheter.
Nätverket sträcker sig över Swedavias 10 flygplatser samt ett lokalt kontor, samtliga ligger geografiskt spridda i Sverige.
Det finns ca 2400 nätverksenheter i nätverket, där alla routrar, switchar och accesspunkter är av fabrikatet Cisco.
Ca 1200 st av enheterna är switchar och ca 1100 st är accesspunkter.
De största siterna är Arlanda med ca 1700 enheter, Landvetter med ca 350 enheter, Sturup och Bromma med ca 100 enheter vardera.
Siterna kopplas samman med ett WAN med any-to-any konnektivitet. WAN köps av annan leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79993100 Tjänster för drift av anläggning, 72514300 Drift av dataanläggning för underhåll av datasystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nätverket består av 100/1000/10000 Mbit-länkar av koppar och fiber. På alla siter finns ett core-, distribution- och lager av varierande storlek. Vissa siter har ett konsoliderat core- och distributionslager.
Nätverket segmenteras utifrån såväl funktionella som säkerhetsmässiga krav som ställs på inkopplade system och tjänster. I nätverket filtreras trafiken med hjälp av brandväggar, IDS/IPS och proxys.
Swedavia har flertalet brandväggar från Cisco, dels centrala brandväggar men också brandväggar för specifika tjänster så som VPN.
Behörighetsstyrning sker med hjälp av Cisco ISE. Åtkomst för nätverksleverantören sker genom separat managementnätverk samt av Swedavia utpekad jumphost.
Server och applikationsdrift och dess nätverksmiljö i ingående serverhallar hanteras idag av en annan leverantör i ett separat avtal.
Livscykelhantering sker löpande och i samband med det görs optimeringar i nätverket.
Denna upphandling avser Drift och Förvaltning av följande produkter och funktioner i Swedavias LAN:
• Routrar
• Switchar
• Accesspunkter
• WLAN Controllers
• Brandväggar (med ingående IDS/IPS)
• DNS-servrar, intern och extern
• Loggservrar
• Au