452684-2026 - Resultat
Sverige – Flygning och tillhörande tjänster – Flygresor Utrikes 2026
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFlygresor Utrikes 2026
BeskrivningUpphandlingen omfattar flygresor till utrikes destinationer från avreseorter i huvudsak i Sverige och Danmark.
Intern identifierare23.3-15536-2025
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60440000 Flygning och tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 63512000 Försäljning av färdbiljetter och förmedling av paketresor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerella krav och informationsfrågor
BeskrivningDenna upphandling omfattar flygresor till och från utrikes destinationer. För mer information om biljettregler, se respektive kapitel. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på Ramavtalet till totalt 3 000 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal och på information som Avropsberättigade kommit in med gällande uppskattat behov. Kammarkollegiet garanterar inte någon exklusivitet, försäljningsvolym eller liknande. Under förutsättning att Ramavtalen tecknas enligt plan är fördelning av den uppskattade omsättningen per anbudsområde (i Ramavtalets Huvuddokument benämnt delområde): Anbudsområde Europa 50 procent, dvs. 1 500 000 000 SEK Anbudsområde Interkontinental 50 procent, dvs. 1 500 000 000 SEK Flygresor Utrikes får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 4 500 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt under Ramavtalets löptid. Om den sammanlagda omsättningen uppnås för ett anbudsområde kan Avrop inte längre ske från det anbudsområdet under resterande del av Ramavtalets löptid. För respektive anbudsområde är fördelningen följande. Anbudsområde Europa har en sammanlagd omsättning upp till 2 250 000 000 SEK. Anbudsområde Interkontinental har en sammanlagd omsättning upp till 2 250 000 000 SEK.
Intern identifierare1824037-0
Huvudklassificering (cpv): 60400000 Flygtransport
Ytterligare klassificering (cpv): 60445000 Flygtjänster
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAnbudsområde Europa
Intern identifierare1824041-1
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelAnbudsområde Interkontinental
Intern identifierare1824042-2