4527-2024 - Resultat
Sverige – Byggnation av flerfamiljshus – Selma 2, Kvarter 6 - Nybyggnad av bostäder
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelSelma 2, Kvarter 6 - Nybyggnad av bostäder
BeskrivningPå området väster om Litteraturgatan, mellan Backadalsgatan och Wadköpingsgatan planerar Egnahemsbolaget och Framtiden Byggutveckling AB att bygga c:a 750 nya bostäder, fördelat på 11 kvarter. Denna upphandling omfattar kvarter 6 som består av ca 100 lägenheter. Entreprenaden kommer att genomföras som en totalentreprenad till fast pris.
Föregående meddelande014327-2022
Intern identifierareFBU 2022-0062
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211340 Byggnation av flerfamiljshus
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000