452701-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Mark- och rörarbeten i Norrköpings Kommun
Referensnummer: ABV 2018/0358
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar VA-entreprenader i Norrköpings kommun.
Entreprenaderna som avropas avser kompletta markarbeten och rörmontage för nybyggnad och ombyggnad av VA-näten, diken och dammar eller liknande öppna dagvattenlösningar.
Tyngdpunkten ligger på små (0-5 MSEK) och medelstora (5-10 MSEK) utbyggnads-, ombyggnadsetapper. Årligen avropas/upphandlas entreprenader med ett sammanlagt värde av cirka 50-70 MSEK. För mer detaljer kring omfattningen se upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen omfattar VA-entreprenader i Norrköpings kommun.
Tyngdpunkten ligger på små (0-5 MSEK) och medelstora (5-10 MSEK) utbyggnads-, ombyggnadsetapper. I entreprenaderna förekommer också markarbeten för uppställning och inkoppling av prefabricerade stationer för tryckstegring av dricksvatten och pumpning av dagvatten respektive spillvatten.
Årligen avropas/upphandlas entreprenader med ett sammanlagt värde av cirka 50-70 MSEK. Volymerna är inte bindande för beställaren.
Uppskattade volymer är beroende av årliga beslut i NODRA:s styrelse beträffande investeringsvolymen för kommande år.
Exkluderade entreprenader/arbeten:
Utbyggnads- och ombyggnadsetapper vars kontraktsvärde beräknas överstiga 10 MSEK äger B rättighet men ingen skyldighet att annonsera om ny upphandling. med särskilt kontrakt.
I samverkan med Norrköpings kommun och andra exploatörer förbehåller sig B rätten att tillsammans med utbyggnad av gator o dylikt gå samman och upphandla ett särskilt kontrakt för entreprenaden.
Servicentreprenader är exkluderade detta ramavtal.
Reliningsentreprenader är exkluderade detta ramavtal.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån beslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.
Avropsmodeller
Under kommande ramavtalsperiod kommer B att tillämpa förnyad konkurrensutsättning alternativt objektiva fördelningsnycklar. B kommer ensidigt att avgöra inför varje avrop vilken av avropsmodellerna som kommer att tillämpas. Vilka de objektiva fördelningsnycklarna är, kommer att redovisas i steg två.