452759-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen Ramavtal konsulter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Växjö.
Nuts-kodSE212 Kronobergs län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Växjö Fastighetsförvaltning AB inbjuder intressenter att ansöka om att få delta i kommande anbudsgivning avseende konsultjänster på ramavtal gällande: 1. Arkitektur. 2. Byggkonstruktion. 3. El inkl. hiss. 4. VVS (inkl. kyla, styr- och övervakning, sprinkler). 5. Brand. 6. Mark/landskap. 7. Storkök. 8. Akustik. 9. Tillgänglighet. 10. Kontrollant avseende El, VVS och Mark.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71314100 Tjänster på elområdet, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71420000 Landskapsarkitektur
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner