452764-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Trycksaker och tillhörande produkter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster 2017.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Blekinge län.
Nuts-kod SE221 Blekinge län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Tryckeritjänster.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 22900000 Diverse trycksaker, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 79810000 Tryckning, 79823000 Tryckning och leverans
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Uppskattat värde, exkl. moms: 4 000 000 SEK
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: 1 + 1 + 1 år.