452765-2022 - ResultatSverige-Örebro: Personbilar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljöfordon för personbefordran
Referensnummer: 21RS6706
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34110000 Personbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Köp av miljöfordon för personbefordran till Region Örebro län. Upphandlingen består av 6 anbudsområde enligt nedan:
•Anbudsområde 1- Etanolfordon kombi
•Anbudsområde 2- Plug-in hybrid kombi
•Anbudsområde 3- Hybridfordon kombi
•Anbudsområde 4- Elfordon med räckvidd enligt WLTP på minst 30 mil
•Anbudsområde 5- Elfordon med räckvidd enligt WLTP på minst 40 mil
•Anbudsområde 6- Biogasfordon kombi
Köp av fordon kommer att ske via Regionens leasinggivare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34144900 Elfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen