452771-2017 - ResultatSverige-Linköping: Installation av trafiksignaler
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift, underhåll, ombyggnad, nyanläggning av trafiksignaler.
Referensnummer: UH-2017-78
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233294 Installation av trafiksignaler
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar fast och löpande underhåll såsom förebyggande samt felavhjälpande av trafiksignaler i Linköping. I avtalet ingår motsvarande ansvar för utrustning, material och förrådshållning samt bussprio-utrustning.
Därutöver ingår utförande av nyanläggningar och planerat underhåll under avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233294 Installation av trafiksignaler, 45000000 Anläggningsarbete, 63712200 Drift av allmän väg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen