452773-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster – Myndighetsbesiktningar av lyft- och tryckanordningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelMyndighetsbesiktningar av lyft- och tryckanordningar
BeskrivningUpphandlingen avser tecknande av ramavtal för genomförande, ledning och samordning av obligatoriska myndighetsbesiktningar av lyftanordningar- och trycksatta anordningar inom kommunens verksamheter. Uppdraget omfattar samtliga objekt som enligt gällande lagstiftning, myndighetsföreskrifter och relevanta standarder kräver återkommande besiktning av ett ackrediterat besiktningsorgan. Leverantören ska inom ramen för uppdraget ansvara för planering och samordning av återkommande besiktningar samt säkerställa att dessa genomförs i enlighet med gällande regelverk och inom föreskrivna intervall. Uppdraget kan även omfatta objekt som inte omfattas av ackrediteringskrav, men som Beställaren bedömer ska genomföras inom ramen för uppdraget av Leverantören.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71631100 Inspektion av maskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelMyndighetsbesiktningar av lyftanordningar samt tryckanordningar
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll