452903-2026 - Resultat
Sverige – Hotelltjänster – Hotelltjänster 2024 Behovskategori 5
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hotelltjänster 2024 Behovskategori 5
Beskrivning: namn och organisationsnummer till de som lämnat anbud i upphandlingen: Scandic Hotels Aktiebolag 5562991009 Winn Hotels Gävle AB 5560338294 Hilding Hotell AB 5569239899 Hotel At Six Aktiebolag 5569724866 Kompaniet Home Hotel AB 5562800259 SSRS Marina Aktiebolag 5562625938 Hotel Mollberg Skåne Aktiebolag 5562623925 SSRS Stadshotellet Karlstad AB 5565817516 Packhuset Home Hotel Aktiebolag 5562800242 Sverigeråd i Malmö AB 5568093487 Copperhill Drift AB 5566946371 Hotel Fratelli AB 5592176100 Winn Hotels Karlskrona AB 5565578027 Hotell Posthuset AB 5567088413 Plaza i Västerås AB 5568822513 Home Hotel i Jönköping Aktiebolag 5564244787 Clarion Collection Hotel Mektagonen 5567782601 Elite Hotels of Sweden AB 5562485259 Hotell Larmvall AB 5566732698 Sverigeråd SeaU AB 5590235635 Sverigeråd AB 5563060689 Clarion Hotel Malmö AB 5560521782 Hotel Kung Oscar AB 5562981661 Home Hotel i Umeå AB 5564244803 Fregatten Home Hotel Aktiebolag 5563761302 Blå Huset Hotell Umeå AB 5565489316 SSRS Hotell AB 5560099342 Elite Hotels of Sweden AB 5562485259 Hotell & Restaurang AB Grand i Lund 5563062362 Nordic Hotels i Stockholm AB 5565719829 Hotell Corallen 5568274681 Rekarne Plaza AB 5567076954 SSRS STADSHOTELLET I VÄSTERÅS AKTIEBOLAG 5561423038 Eat & stay stlm ab 5592070949 SSRS Stora Hotellet Stadshotellet Örebro AB 5565817532 NOFO Hotel AB 5562664630 Förvaltningsab Tegelbacken 5561183319 Elite Rosen Malmö AB 5590919394 Hotel Diplomat AB 5561190751 Nobis Hotel AB 5566295639 Hotel Diplomat Åregården 5560122417 Hotell ANNO 1647 AB 5590828678 Fridnäs Fastigheter AB 5593200891 Aktiebolaget Nya Grand Hotel 5560285941 AB H Ringen 5562371939 namn och organisationsnummer till de som tilldelats kontrakt eller ramavtal i upphandlingen: Scandic Hotels Aktiebolag 5562991009 Winn Hotels Gävle AB 5560338294 Hilding Hotell AB 5569239899 Hotel At Six Aktiebolag 5569724866 Kompaniet Home Hotel AB 5562800259 SSRS Marina Aktiebolag 5562625938 Hotel Mollberg Skåne Aktiebolag 5562623925 SSRS Stadshotellet Karlstad AB 5565817516 Packhuset Home Hotel Aktiebolag 5562800242 Sverigeråd i Malmö AB 5568093487 Hotel Fratelli AB 5592176100 Winn Hotels Karlskrona AB 5565578027 Hotell Posthuset AB 5567088413 Plaza i Västerås AB 5568822513 Home Hotel i Jönköping Aktiebolag 5564244787 Clarion Collection Hotel Mektagonen 5567782601 Elite Hotels of Sweden AB 5562485259 Hotell Larmvall AB 5566732698 Sverigeråd SeaU AB 5590235635 Sverigeråd AB 5563060689 Clarion Hotel Malmö AB 5560521782 Hotel Kung Oscar AB 5562981661 Home Hotel i Umeå AB 5564244803 Fregatten Home Hotel Aktiebolag 5563761302 Blå Huset Hotell Umeå AB 5565489316 SSRS Hotell AB 5560099342 Elite Hotels of Sweden AB 5562485259 Hotell & Restaurang AB Grand i Lund 5563062362 Nordic Hotels i Stockholm AB 5565719829 Hotell Corallen 5568274681 Rekarne Plaza AB 5567076954 SSRS STADSHOTELLET I VÄSTERÅS AKTIEBOLAG 5561423038 SSRS Stora Hotellet Stadshotellet Örebro AB 5565817532 NOFO Hotel AB 5562664630 Förvaltningsab Tegelbacken 5561183319 Elite Rosen Malmö AB 5590919394 Hotel Diplomat AB 5561190751 Nobis Hotel AB 5566295639 Gränsö Slott AB 5563561637 Hotel Diplomat Åregården 5560122417 Hotell ANNO 1647 AB 5590828678 Strömstad Spa & Resort AB 5566728274 Aktiebolaget Nya Grand Hotel 5560285941 AB H Ringen 5562371939
Intern identifierare: 23.3-15032-2024
Förfarandets viktigaste kännetecken: Denna upphandling genomförs genom ett enstegsförfarande enligt LOU. Upphandlingar av Hotelltjänster omfattas av bilaga 2 enligt 19 kap. 1 § 1 st. 2 p. lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) och kommer att upphandlas enligt ett enstegsförfarande. Detta innebär att alla leverantörer har rätt att lämna anbud och där både prövningen av kraven på leverantören (kvalificeringskrav) och prövningen av krav och kriterier kopplade till Tjänsten sker i ett och samma steg.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 55100000 Hotelltjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generella krav och informationsfrågor
Beskrivning: Upphandlingen avser Hotelltjänster som kommer att resultera i ett Ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av Hotelltjänster inom Behovskategori 5. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på hela ramavtalsområdet (samtliga behovskategorier) till totalt 2,5 miljarder SEK exklusive mervärdesskatt under dess löptid om 48 månader. Hotelltjänster inom Behovskategori 5 får avropas upp till en sammanlagd omsättning (i denna upphandling = antal nätter) om 4 353 500 nätter under Ramavtalets löptid.