Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
Den upphandlande myndigheten handlar på andra upphandlande myndigheters vägnar: nej
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Försäkringsupphandling Tranås kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 6: Finansiella tjänster a) Försäkringstjänster b) Bank- och investeringstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Tranås.
Nuts-kodSE211 Jönköpings län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Denna upphandling avser försäkringsskydd för Tranås kommun och omfattar kommunförsäkring (inkl. bl.a. förmögenhetsbrotts-, miljöansvars-, konst-, utställningsförsäkring), motorfordonsförsäkring, kollektiv olycksfallsförsäkring samt tjänstereseförsäkring.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))